21 grudnia 2015 Ustawienie fotela
Wyreguluj swoje krzesło- czyli regulacje w fotelach obrotowych.

Wydaje nam się, że podczas siedzenia nasze mięśnie nie pracują. Ale to tak naprawdę mit. Jeśli mamy nieprawidłową pozycję to napięcie mięśni jest tak ogromne, że prowadzi do wielu różnych schorzeń. I dlatego właśnie idealne krzesło biurowe jest tak bardzo ważne. Powinno dawać nam możliwości regulowania w różnych pozycjach, tak, że uda się je dopasować do sylwetki. Najczęściej wygląda to jednak tak, że mamy regulowane krzesło, ale z tej regulacji praktycznie nie korzystamy.

To oczywiście błąd, ponieważ poprawna postawa ciała bez zmiany pozycji krzesła nie będzie możliwa i nasz organizm niestety będzie się męczył. Regulowana wysokość oparcia – to element, który pozwala dostosować oparcie do własnego wzrostu i do budowy kręgosłupa. To on najbardziej cierpi w złej pozycji, dlatego trzeba o niego szczególnie dbać. Warto wiec sprawdzić jak ten parament na danym krześle funkcjonuje i jak można dokonać regulacji. Regulowane odchylenie oparcia i siedziska – to regulacja, która pozwoli dostosować odpowiednio sprężystość odchylenia oraz oparcia do ciężaru siedzącego.

Regulacja daje możliwość dynamicznego siedzenia. Regulowany profil oparcia – dobre krzesło będzie miało specjalną ochronę odcinka lędźwiowego. Funkcja taka pozwala na regulowanie wysokości oparcia i wysokości wsparcia dla lędźwi. Regulowana wysokość siedziska – najczęściej opiera się na specjalnym amortyzatorze, dzięki czemu dopasować można wysokość siedziska do wzrostu. Wysokość powinna być taka, że możliwe będzie swobodne postawienie stóp na podłodze przy ułożeniu ud w stosunku do podłogi. Regulowana głębokość siedziska – najlepsza pozycja to taka, gdy około 75% naszych ud będzie się znajdować na siedzisku.

Powinno się zachować odległość między krawędzią siedziska a naszymi podkolanowymi elementami, ponieważ to będzie chronić przed bólem nóg. Regulowane podłokietniki – to element, który ma regulować nam obciążenie kręgosłupa oraz ramion, dlatego powinno nam zależeć na tym, że ustalenie wysokości podłokietników rzeczywiście będzie bardzo dobre. Regulowana szerokość siedziska – mamy tutaj możliwość wysuwania na boki podłokietników co jest ważne szczególnie dla osób z nadwagą, które chcą mieć dla siebie wygodne siedzisko. Regulowany zagłówek – to element, który pozwoli ochronić przed obciążeniem odcinek szyjny kręgosłupa.

Zobacz również
Ustawienie fotela

Krzesło biurowe, na którym będziemy siedzieć przez większą część dnia będzie decydowało o tym jak będziemy się czuli jaka będzie wydajność naszej pracy oraz zdrowie. Jeśli okaże...