Aby firma mogła odnieść sukces, należy regularnie podejmować pewne rodzaje ryzyka. Nie mówimy tu o lekkomyślnym ryzyku, ale o wymiernym ryzyku, które ma większe szanse powodzenia niż porażki.
Nazywamy to "rozciąganiem a strefą komfortu".
Zasadniczo można pozostać w swojej strefie komfortu, doskonale wygodnej i statycznej, albo można podjąć ryzyko i trochę się rozciągnąć. Ryzyko, o ile jest wymierne, z dużym prawdopodobieństwem przyniesie korzyści, a nie problemy.
Jednak dla niektórych firm ryzyko może być zbyt niepokojące i decydują się one pozostać w swojej strefie komfortu. To duży błąd.
Jeśli nie podejmiesz odrobiny wysiłku, nie zaryzykujesz i nie spróbujesz od czasu do czasu czegoś nowego, Twoja konkurencja podejmie ryzyko i odniesie korzyści.
Na przykład niektóre firmy mogą uznać, że remont biura, z zupełnie nową ladą recepcyjną i całym nowym systemem technologicznym to zbyt duże ryzyko. W grę wchodzą pieniądze, a także czas. Jednak firmy te nie rozumieją, że przeprowadzenie remontu i poświęcenie czasu i pieniędzy na modernizację recepcji to idealny sposób na zrobienie doskonałego pierwszego wrażenia, a tym samym przyciągnięcie większej liczby klientów.
Jak zdecydować, czy warto podjąć ryzyko?
Są ryzyka rozsądne i są ryzyka bezsensowne. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiegokolwiek działania sprawdzić, czy nie będzie ono miało negatywnego wpływu na działalność firmy. Na przykład inwestycja w nowe meble nie przyniesie szkód, a zatem jest to ryzyko warte podjęcia, jeśli chcesz zmienić biuro na bardziej nowoczesne. Z drugiej strony, pójście drogą mebli, na które tak naprawdę nie możesz sobie teraz pozwolić, np. unikalnych biurek dla kadry kierowniczej, jest bezsensownym ryzykiem, ponieważ nie masz wystarczającej ilości gotówki, aby sobie na nie łatwo pozwolić. W takim przypadku lepszym wyborem jest sprawdzenie bardziej przystępnych opcji.
Podejmując decyzję o tym, czy warto się na to zdecydować, należy wziąć pod uwagę czas i pieniądze, a także korzyści, jakie może to przynieść. Czy zalety przeważają nad wadami? Jeśli tak, to warto się na to zdecydować. Jeśli jednak przez jakiś czas będziesz gonić za ogonem, próbując odzyskać różnicę, być może jeszcze przez chwilę pozostaniesz w swojej strefie komfortu.
Jednym z obszarów, w którym wiele firm się zacina, jest wprowadzanie nowych technologii. Na przykład sprzętu do wideokonferencji w sali posiedzeń zarządu. Sprzęt ten może przynieść duże korzyści w zakresie współpracy na szerszą skalę, ale jego instalacja wiąże się z kosztami. Podobnie, zmiana całej atmosfery w sali konferencyjnej jest dużym wyzwaniem, ale może przyciągnąć nowe firmy, jeśli klienci odwiedzają ją w celu odbycia spotkań. Z pewnością coraz popularniejsze są tematyczne sale konferencyjne, z nowym wyposażeniem, takim jak rekonfigurowalne stoły do sal konferencyjnych, które zapewniają dodatkową elastyczność.
Nowe techniki marketingowe, nowe produkty, wprowadzanie nowych sposobów pracy, takich jak kabiny biurowe lub biurka w kształcie kapsuł, które umożliwiają tworzenie stref ciszy zamiast stref współpracy, a także rozważenie możliwości pracy zdalnej dla pracowników - to wszystko są działania, które przynoszą firmie duże korzyści. Do osób odpowiedzialnych należy wybór, czy pozostać w strefie komfortu, czy też pójść za ciosem.
Pytania, które należy zadać, brzmią następująco:
- Czy to ryzyko będzie kosztować więcej pieniędzy niż przynosi?
- Czy to ryzyko będzie mnie kosztować więcej czasu, niż mogę sobie na to pozwolić?
- Czy to ryzyko przyciągnie nowych klientów i kontrahentów?
- Czy to ryzyko przyczyni się do podniesienia jakości firmy?
Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji dotyczącej strefy komfortu lub rozciągnięcia ryzyka. Pamiętaj jednak, że czasami musimy się trochę porozciągać, aby osiągnąć cele, których w przeciwnym razie byśmy nie osiągnęli.
Remont biura jest z pewnością pewnym wyzwaniem, ale większość firm uważa, że warto je podjąć. Jeśli rozważasz renowację, aby tchnąć nowe życie w swoją przestrzeń, podnieść morale i zrobić dobre wrażenie na klientach, poszukaj w Internecie opcji "meble biurowe w pobliżu". Stamtąd będziesz mógł zdecydować, czy jest to wydatek warty poniesienia przez Twoją firmę.